Hlavní témata

Inkoustové tiskárny
 1. Co je to výtěžnost inkoustové cartridge
 2. Co mám dělat, když zaschnou trysky a jak tomu předcházet?
 3. Co mám dělat pokud se zašpiním inkoustem
 4. Jak funguje cartridge v inkoustové tiskárně
 5. Jak fungují trysky u inkoustových tiskáren
 6. Jak spustím čištění trysek cartridge
 7. Jak spustím tisk zkušební strany
 8. Proč je součástí cartridge čip?
 9. Náklady na vytištění 100 stran
 10. Jak fungují cartridge.  Tiskárny CANON používající náplně s oddělenými barvami.
 11. Jak fungují cartridge?  Tiskárny HP používající náplně s oddělenými barvami.
 12. Jak fungují cartridge?  Tiskárny HP, CANON, LEXMARK používající cartridge jejíž součástí jsou trysky.
 13. Proč cartridge mohu doplnit pouze několikrát a pak je musím vyměnit
 14. Proč v refill kitech (doplňovacích sadách) CROCODILE používáme ostré jehly?
 15. Proč používat refill kity (plnicí sady) CROCODILE?
 16. Čím se liší různé typy cartridge a tiskových hlav?
 17. Zvládnu plnění cartridge sám? Je to opravdu tak snadné?
Laserové tiskárny
 1. Co je to výtěžnost tonerové cartridge
 2. Jak fungují laserové tiskárny
 3. Proč je tonerová cartridge osazena čipem?
 4. Náklady na vytištění 100 stran u tonerové cartridge.
 5. Co ovlivňuje kvalitu tisku tonerové cartridge?
 6. Proč se tonerové cartridge mohu doplnit pouze několikrát a pak je musím vyměnit
 7. Proč musím k vytvoření plnicího otvoru do cartridge použít pájku REFILLING TOOL
 8. Startovací cartridge
 9. Zvládnu naplnění tonerové cartridge sám? Je to opravdu tak snadné?
Ostatní témata
 1. Poraďte se s technikem
 2. Zboží a reklamace
 3. Dopravné a balné

4. Jak funguje cartridge v inkoustové tiskárně

Technologie tisku


Inkoustové tiskárny používají dvě odlišné technologie tisku - termální (používá HP, Canon a většina výrobců ) a piezoelektrickou (používá Epson).
1) Termální technologie
V termální inkoustové tiskárně vytvářejí malá topná tělíska teplo, které ohřívá inkoust k bodu varu. Při varu se vytváří bublina. Jak se bublina zvětšuje, část inkoustu je vytlačena z trysky na papír kde vytvoří tiskový bod a bublina následně praskne. To vytváří vakuum, které vtáhne další inkoust do trysky.
2) Piezoelektrická technologie
Tato technologie využívá piezo krystaly. Krystal se nachází nad každou tryskou. Krystal dostane malý elektrický náboj, který způsobuje jeho prohnutí. Pokud se krystal prohne k trysce, vytlačí malé množství inkoustu, které vystříkne z trysky na papír. Pokud se krystal prohne od trysky, nasaje ze zásobníku inkoustu nový, který spotřebovaný inkoust nahradí.

Používané konstrukce


Inkoustové tiskárny používají v zásadě dvě odlišné konstrukce – první využívá k tisku cartridge na kterých jsou přímo nainstalovány trysky a které obsahují inkoust (používá např. většina tiskáren HP a některé tiskárny Canon). Druhá konstrukce využívá oddělené stacionární tiskové hlavy v tiskárně a výměnné inkoustové cartridge (používá Epson a některé tiskány Canon a HP).
1) Co se děje při doplnění cartridge která obsahuje trysky
Cartridge je vyměnitelná součást inkoustové tiskárny. Obsahuje jeden nebo více rozdělených zásobníků inkoustu, elektronické kontakty, dále čip, který komunikuje s tiskárnou, destičku s tryskami a podle typu buď topná tělíska nebo piezokrystaly. Inkoust je v zásobníku absorbován zpravidla v mikroporézní hmotě, ze které se průběžně přes filtrační sítko doplňuje pracovní zásobník inkoustu. Ten slouží k zásobování trysek inkoustem při samotném tisku. Pokud je inkoust spotřebován, je možné jej opakovaně doplnit plnicím otvorem do mikroporézní hmoty, a tak několikanásobně prodloužit použitelnost celé tiskové kazety. Při doplňování inkoustu do cartridge tak vlastně vstřikujeme plnicím otvorem chybějící inkoust do mikroporézní hmoty uvnitř komory. Některé starší tiskárny HP používají černé cartridge, kde je uvnitř místo mikroporézní hmoty nádobka s podtlakovým mechanismem zabezpečujícím plynulý přívod inkoustu k tryskám a zároveň zamezuje samovolnému vytečení inkoustu.
2) Cartridge které nebosahují trysky a co se děje při doplnění
Cartridge -  zásobník, je také vyměnitelná součást inkoustové tiskárny, která však obsahuje pouze inkoust a přepouštěcí otvor, kterým se dostává inkoust do tiskárny. Inkoust je v zásobníku absorbován buď pouze v mikroporézní hmotě, nebo pro zvýšení kapacity je zásobník rozdělen na prostor s mikroporézní hmotou, z kterého je tiskárna zásobována inkoustem a prostor pouze s inkoustem. Z toho je potřebné množství inkoustu postupně vsakováno do mikroporézní hmoty. Při doplňování inkoustu do cartridge tak vlastně vstřikujeme plnicím otvorem chybějící inkoust do mikroporézní hmoty, resp. prostoru s inkoustem uvnitř komoru. Po doplnění inkoustu je nutné dobře utěsnit plnicí otvor, jinak by mohlo dojít k samovolnému vytékání inkoustu.